19/5/2020.

НЕМА МАТУРА ОВЕ ГОДИНЕ

Наталија Тривић, министарка просвете и културе РС, истакла је данас да у Српској неће бити дозвољено организовање прослава матурских вечери због опасности од ширења корона вируса и бриге за здравље ученика и основних и средњих школа. – Донесене су и наредбе о трајању школске године 2019/2020. у РС, по којој ће настава на даљину у основним школама трајати до 12.јуна, а за девете разреде до 29. маја – додала је Тривићева након данашње седнице Републичког штаба за ванредне ситуације, пише Српскаинфо. У средњим школама настава у другом полугодишту ће за ученике четвртих разреда гимназије и верских школа трајати до 20. маја, а за ученике осталих разреда до 17. јуна. За ученике трећих разреда трогодишњих и четвртих разреда четверогодишњих средњих стручних и техничких школа настава завршава 20. маја, док за остале разреде ових школа, она траје до 17. јуна. За ученике четвртог разреда умјетничких школа настава завршава 27. маја, а за ученике осталих разреда траје до 10. јуна, саопштила је Тривићева. Осим тога, ученици средњих школа из Српске, а који наставу похађају у иностранству, могу да остваре право на бесплатно тестирање на вирус, а за потребе испуњавања школских обавеза и одласка ван граница РС због тога, истиче министарка Наталија Тривић. По њеним речима, Министарство просвете и културе РС већ је поставило апликативни образац на својој веб страници, где могу да се пријаве средњошколци који имају ове потребе и обавезе према наставном процесу у иностранству, како би остварили право на једнократно бесплатно тестирање о трошку Владе РС.

М.Ковачевић/blic.rs