26/8/2022.
ЧЕТВРТИ ЛИНГВИСТИЧКИ СЕМИНАР ЗА УЧЕНИКЕ СРЕДЊИХ ШКОЛА СРПСКЕ И СРБИЈЕ У ТРШИЋУ
У периоду од 18. до 30. јула 2022. године, у Тршићу, родном мјесту Вука Стефановића Караџића, у Научно-образовно културном центру „Вук Караџић”, реализован је четврти лингвистички семинар за ученике гимназија и средњих стручних школа, са територије Републике Србије и Републике Српске. Пројекат је финансирало Министарство просвјете, науке и технолошког развоја Републике Србије.
Семинар је похађало 45 ученика из градова широм Србије (Бела Црква, Београд, Бор, Вршац, Жагубица, Зајечар, Зрењанин, Инђија, Косовска Митровица, Књажевац, Крушевац, Ниш, Панчево, Параћин, Пожаревац, Суботица, Шабац) и из Републике Српске (Источно Сарајево, Приједор, Требиње).
У оквиру семинара, чији кординатор је била проф. др Марина Николић, реализоване су 4 радионице, чији су руководиоци сарадници Института за српски језик САНУ:
- Радионица фразеологије - руководилац је др Јована Јовановић
- Радионица жаргонизама - руководилац је др Вања Миљковић
- Радионица дијалектизми у односу на стандардни језик - руководилац је мср Миљана Чопа
- Радионица дигиталне хуманистике - руководиоци су мср Марија Гмитровић и мср Ленка Бајчетић.
Семинар се састојао из два дијела:
1. Предавање из разних лингвистичких области. Предавања су одржали: проф. др Милош Ковачевић (са темом Књижевност и језик и језик књижевности), проф. др Софија Милорадовић (Стандардни српски језик, дијалекти и социолекти – односи, утицаји, истраживања), др Ана Шпановић (Дигитална хуманистика – гледајмо прошлост на нов начин), проф. др Марина Николић (Технике израде научног рада) и мср Горан Милашин (Српски језик на друштвеним мрежама). Такође, предавања су одржали и руководиоци радионица: др Јована Јовановић (са темом Рјечници као извори за лингвистичка истраживања), др Вања Миљковић (Семантика тијела – тијело као предмет и средство језичке концептуализације) и мср Миљана Чопа (Језичка анксиозност).
2. У оквиру радионице о фразеологији првобитно смо учили уопштено о фразеологији, а након што смо се подијелили у групе и изабрали теме за рад, наводили смо примјере из Фразеолошког рјечника хрватскога или српскога језика др Јосипа Матешића. Затим смо се бавили структурном и фразеосемантичком анализом корпуса, који се састојао од 167 фразеолошких јединица. Такође смо припремали презентацију за завршну конференцију на задану тему, а у наредном периоду је планирано завршавање истраживања и писање научног рада на тему којом смо се бавили (Домаће животиње у фразеологији српског језика).
Главни циљ семинара је био развити интересовање младих за српски језик. Циљеви радионица су били обучити ученике да користе савремену адекватну литературу, оспособити ученика за самосталан рад и научно утемељено лингвистичко истраживање и презентовати добијене резултате након објективне и стручне анализе. Сви циљеви семинара су постигнути.
Цијели семинар је одлично организован и било ми је задовољство учествовати на њему, јер никад нисам била дио нечег таквог. Радили смо доста, али смо опет нашли времена и за дружење и склапање нових пријатељстава. Надам се да ћу имати прилику да учествујем на семинару и сљедеће године.
Ана Станојевић III-2