30/10/2019.

ЕКСКУРЗИЈА НА БЕОГРАДСКИ САЈАМ КЊИГА И ЗЛАТИБОР

Октобар је мјесец током којег већ годинама ученици других и трећих разреда одлазе на екскурзију у Србију. Дана 25.10.2019. године ученици других разреда, заједно са својим одјељењским старјешинама и директором школе, кренули су пут Београда и Златибора. Из Приједора су кренули у раним јутарњим часовима. Након посјете 64. Међународном сајму књига у Београду ученици су посјетили Опленац и упутили се пут Златибора. Опленац је брдо поред Тополе на коме се налази Маузолеј династије Карађорђевића. Кнез Александар Карађорђевић је овде подигао прве винограде, а краљ Петар I Карађорђевић је почео зидање цркве маузолеја и цијелог историјско—меморијалног комплекса који ће потом постати Задужбина Карађорђевића на Опленцу. Успут посјећују Етно село „Сирогојно“, а затим уживају у златиборском ваздуху и свему што Златибор пружа. На путу ка кући, посјећују Мећавник и парк природе „Шарган - Мокра Гора“ који је оставио снажан утисак на ученике и професоре приједорске Гимназије. Неким ученицима је омиљени дио пута била посјета старом мосту Мехмед-паше Соколовича из XVI вијека, који се налази у Вишеграду. Вишеград, затим и Андрићград, били су уједно задња „станица“ на путу ка Приједору, у који су стигли сљедећи дан у раним јутарњим часовима. Ученици, професори, а са њима директор и стручна служба, имају само ријечи хвале за ову екскурзију, и надају се, да ће већ догодине, неке нове генерације, препричавати приче са Опленца, Златибора, Андрићграда и других дестинација, које су посјетили на овом предивном путовању.